עיריית עפולה

מרכז העשרה יהלו"ם למדע וטכנולוגיה לגיל הרך נחנך השבוע בשכונת הרופאים בגבעת המורה

בטכס חגיגי, במעמד ראש העיר, אבי אלקבץ, חברי מועצת העיר, נציגי מחלקות בעירייה, המפקחות על גני הילדים ובניצוחו של מנהל מינהל החינוך, שמעון אמויאל, אשר יזם והיה שותף פעיל בהקמת המרכז, נפתח השבוע מרכז ההעשרה י ה ל ו ם - ילדי העיר לומדים מדע וטכנולוגיה. ראש העיר הסיר את הלוט מעל השלט המכובד וגזר את הסרט בעזרתם של שני ילדי גן, שהתארחו ביום א' בבוקר במרכז ושל מנהלת מדור הגנים ענת אלבז. לאחר מכן הותקנה המזוזה ע"י מר יוסי גושן, ממלא מקום ראש העיר. הפעילות נפתחה בישיבה חגיגית ומורחבת של מועצת העיר, בה הוצגה סקירה רעיונית ועיצובית של המרכז, מטרותיו ודרכי ההפעלה שלו. ילדי הגן החלו בפעילות הנושא "מנופים וגלגלות". עיקרון המנוף אומר כי ככל שאורך הזרוע של המנוף ארוכה יותר, כך יושקע פחות כוח בהרמת המשא. הילדים התנסו בהרמת משא כבד במתקן המנוף הטלסקופי, המשנה את אורך הזרוע שלו וחוו את ההרגשה בהרמת אותו משא בעזרת אורכי מנוף שונים. כמו כן ניסו להרים שקי חול במתקן הגלגלות וגילו כי מערכת מסועפת של גלגלות יכולה להפחית את הכוח שיש להשקיע בהרמת השקים. בנוסף לכל אילו, התנסו הילדים ב"מנופים" שאנו פועלים עימם בחיי היום יום, כלי עבודה ידניים כמו שדכן, חולץ פקקים, כפית ארוכה לפתיחת קופסת נס קפה ועוד... בסיכום שמעו סיפור מפי צוות המרכז על הילדים שנלכדו במערה ועיקרון המנוף עזר להם להיחלץ.

בצהרי אותו יום, נחנך המקום בשנית במעמד המפקחות על גני הילדים, נציגי העירייה, הגננות, הסייעות וצוות המרכז. במפגש זה שמעו צוותי הגנים את רציונאל המרכז, נחשפו לעיצוב המרשים ולמתקנים המגרים וכן שמעו על חשיבות התיווך שלהן את התכנים לילדי הגן ושיתוף הפעולה שלהן לצורך העמקת הפעילות.

מרכז יהלום הוא מרכז העשרה המאפשר לילדים לחקור תופעות מדעיות טכנולוגיות, המוכרות מחיי היום יום. מטרות המרכז: פיתוח חשיבה מדעית על ידי התבוננות בתופעות, שאילת שאלות, חקירה, הסקת מסקנות ופיתרון בעיות. טיפוח הסקרנות הטבעית להבנת תופעות מחיי היום יום. חשיפה לתופעות מדעיות שיובילו לתובנות מעשיות לילדים ולצוות הגן.

זהו מרכז מוביל בתחומו המארח את ילדי הגנים לבוקר של פעילות בנושאים מדעיים טכנולוגים מגוונים. בשלב הראשון יתארחו גני החובה ובהמשך יצטרפו גני טרום חובה, פעילויות אחר הצהריים להורים וילדים וחוגי העשרה לתלמידי א'-ג'.

להקמת המרכז קדמו הכנה ארוכה של כשנה ותכנון מעמיק של צוות היגוי שכלל אנשים מתחומים שונים: נציגי הרשות המקומית, אפרת ברק ומזל גורי, מפקחות על גני הילדים מטעם משרד החינוך, ענת בן שבת, הנחייה פדגוגית והדרכת הצוות, נורית קורקט, מתכננת ומעצבת סביבות למידה ייחודיות, משה לזר, מתכנן ומייצר מוצגים לימודיים, אינאל מדאג'י, מעצב מוצגים לימודיים, איתי רייכרט, מאייר מקצועי וצוות המרכז ריקי, ליאת, הדר ואורית, מנהלת המרכז. יחד הותוותה התכנית הייחודית והועלו הרעיונות לשם יצירת מרכז שיענה בצורה הטובה ביותר על צרכי ילדי הישוב.

מדע וטכנולוגיה מחד וסביבה ממוחשבת מאידך, הנם חלק מחיי הילד, ומהווים חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים בגן הילדים. הטכנולוגיה מהווה עבורנו מציאות יומיומית ושלובה גם בעולמם של הילדים. שילוב מושכל בטכנולוגיה מהווה מנוף לשינוים בהוראה ובלמידה. הטכנולוגיה במרכז ההעשרה יהלום משולבת בפעילויות המדעיות החקרניות. סביבת הלמידה המוצעת במרכז ההעשרה יהלום שואפת לחבר את המסגרת החינוכית בגן הילדים עם העולם הסובב. נקודת המוצא ללמידה נובעת מתוך עולמו הקונקרטי של הילד בגיל הרך, ממפגשיו עם הסביבה הקרובה (העיר, הבית, הגן) ועם התופעות שאותן הסביבה מזמנת. אופני וסגנונות הלמידה במרכז ההעשרה יהלום הנם מגוונים ורבים כדוגמת: למידה מתוך חקר וגילוי, למידה בדרך משחק, התנסות עצמית, ניסויים והפעלות מדעיות, בניה ויצירה על-ידי הילדים ועוד. במרכז יהלום, הושקעו משאבים רבים כדי להעשיר את ילדי הגיל הרך על רקע איורי קיר מרהיבים המשלבים עקרונות מדעיים והומור, מוצגים דגמים פעילים הממחישים תופעות מדעיות טכנולוגיות. ילדי הגן והצוותים החינוכיים מוזמנים להתנסות במוצגים, להפעיל ולחוות ודרכם ללמוד את העקרונות. לדוגמא:

מתקני גלגלות, מנופים מסוגים שונים, גלגלי שיניים, העברת תנועה, תנועה בורגית, מראה קעורה, מראה קמורה, חדר מראות, חדר חושך. הפעילות במרכז כבר החלה, ילדי גני החובה של עפולה מוזמנים בימים הקרובים להגיע, להתפעל, לחוות, להתנסות ובעיקר ללמוד. בסיום כל יום פעילות, תקבל כל גננת דף מידע להורים וכן מאגר רעיונות והצעות של הצוות לפעילויות המשך בגן באותו נושא. שיהיה בהצלחה.