התוכנית שמכינה אתכם לחירום מגיעה אליכם הביתה!


פרויקט 360 הוא פרויקט שמתבצע על ידי פיקוד העורף בשיתוף עיריית עפולה, במטרה להכין את האזרחים להתמודד עם איומים ומצבי חירום כמו ירי טילים ורעידות אדמה, בהתאם לאתגרי מואפייני הרשות. במסגרת הפרויקט, עובדי הרשות, התושבים, מתנדבים, וגורמי ההצלה, פועלים יחד לקדם את המוכנות למצבי חירום במטרה להציל חיים.  


התוכנית מכוונת בראש ובראשונה אליכם, האזרחים. המצוקות והצרכים שלכם מכתיבות את הפעילות בכל אחת מהרשויות. המטרה - העלאת המוכנות להתמודדות  במצבי חירום לשם הצלת חיים וחיזוק החוסן.

מה כולל פרויקט 360?

במסגרת פרויקט 360, בכל רשות מקומית מתקיים שבוע מוכנות לחירום מרוכז, שבמהלכו היא מתרגלת תרחיש המותאם לאיום המרכזי והנשקף לה ולאתגרים הצפויים. במהלך כל השבוע, עובדי ומתנדבי הרשות המקומית וכוחות פיקוד העורף פועלים בשטח הרשות מול התושבים באמצעים שונים, על מנת שיכירו את כל שלבי ההיערכות למצבי החירום ואת הנחיות ההתנהגות בשעת בחירום.

בסיומו של השבוע, התושבים ערוכים למצבי החירום בהתאם לאיום הנשקף להם. כך למשל, תושבי רשויות הנתונות באיום של ירי רקטות וטילים, מכירים ומתרגלים את הנחיות ההתנהגות בעת קבלת התרעה על ירי רקטות וטילים ומבצעים את צעדי ההיערכות הנדרשים, בעוד שתושבי רשויות הממוקמות על ציר השבר הסורי אפריקאי ומצויות בסיכון גבוה לרעידת אדמה חזקה, מכירים את ההנחיות מצילות חיים באירוע של רעידת אדמה.

הפרויקט כולל את התחומים הבאים:

מתן מידע לציבור בנושא היערכות לחירום וההנחיות התנהגות בשעת חירום

הרשות המקומית מעבירה לתושבים את כל המידע החשוב לקראת מצבי חירום באמצעות פלטפורמות שונות, למשל ברשתות החברתיות, הודעות לטלפונים הניידים, שילוט חוצות ועוד. במסגרת זו, המוקד הטלפוני של הרשות המקומית מספק מענה לתושבים בנושא הנחיות לחירום בכלל ובנושא שבוע המוכנות בפרט, על מנת שיידעו מי הגורמים שאליהם יש לפנות ושמהם יש לקבל מידע בהתרחש מצב חירום.

הדרכות בבתי הספר

מדריכות האוכלוסייה של פיקוד העורף מעבירות הדרכות מרוכזות במוסדות החינוך ובמוסדות ציבור, על שלבי ההיערכות הנדרשים למצבי החירום השונים.

בקרה ותחזוקה של מרחבים מוגנים ציבוריים

במסגרת השבוע, הרשות המקומית מבצעת בקרה ותחזוקה של המקלטים הציבוריים ושל המרחבים המוגנים המשותפים.

הפעלת התרעות

בסיומו של שבוע המוכנות מתבצע ברשות תרגיל, שכולל הפעלת התרעה באמצעות יישומון (אפליקציית) פיקוד העורף והצופרים, על מנת שהתושבים יוכלו לתרגל את כל מה שלמדו במהלך השבוע.

פיקוד העורף והרשות המקומית מפרסמים את מועדי הפעלת ההתרעות מראש בפלטפורמות ההפצה הרשמיות. במקרה שבו עלולים להתעורר חששות נוכח שמיעת האזעקות מצופרי פיקוד העורף, מומלץ להסתייע במדריכים שבעמוד "היערכות לחירום - כלים להתמודדות בחירום", באתר זה.

במסגרת הפרויקט יושם בכל רשות דגש על התחומים הבאים:

• החשיבות של היערכות למצבי חירום - הניסיון מלמד כי אנשים שלמדו ותרגלו מראש כיצד יש להתנהג במצבי חירום, הצליחו להציל בכך את חייהם וחיי בני משפחותיהם. כאן ניתן לקרוא מדוע חשוב להיערך מראש למצבי חירום.

• אמצעי התרעה - אמצעי ההתרעה של פיקוד העורף ניתנים באופן אישי לכל אזרח, בכל מקום ובכל זמן, וכוללים את אפליקציית פיקוד העורף החדשה המשמשת כצופר אישי בטלפון הנייד, פורטל החירום הלאומי המשמש כצופר ביתי, הצופרים המיועדים בעיקר לשוהים בחוץ וכן הודעות באמצעי התקשורת. כאן ניתן לדעת כיצד נבחר את אמצעי ההתרעה שלנו, בהתאם למיקום שלנו.

• הנחיות מצילות חיים - התושבים ילמדו ויתרגלו את הנחיות ההתנהגות בעת קבלת התרעה במבנה, בשטח פתוח, ובזמן נסיעה ברכב או בתחבורה הציבורית. כאן ניתן לקרוא את ההנחיות המצילות חיים בעת קבלת התרעהכאן ניתן לקרוא את ההנחיות המצילות חיים בעת רעידת אדמה.

• בחירת המרחב המוגן - התושבים יבחרו את המרחב המוגן שיש עבורם, בהתאם למאפייני המשפחה וזמן הכניסה שיש להם למרחב המוגן - ממ"ד או ממ"ק (מרחב מוגן דירתי או מרחב מוגן קומתי), מקלט, חדר מדרגות ללא פתחים חיצוניים או חדר פנימי עם כמה שפחות פתחים וחלונות. כאן ניתן לקרוא כיצד בוחרים את המרחב המוגן.

• הכנת המרחבים מוגנים ומקלטים לחירום - התושבים ילמדו כיצד יש להכין את המרחב המוגן מראש. במסגרת זו, יתבצע גם ביקורת , טיפול ותחזוקה של מקלטים בבתים המשותפים ומקלטים ציבוריים. כאן ניתן לקרוא כיצד מכינים את המרחב המוגן למצבי חירום.

• הכנת ציוד לחירום - התושבים יכירו את רשימת הציוד שיש להכין מראש לשעת חירום וכיצד יש לאחסן אותו. כאן ניתן לקרוא מה הציוד שיש להכין לשעת חירום.

• הכנת המשפחה לחירום - התושבים ילמדו מדוע חשוב להכין ולתרגל את כל בני המשפחה מראש למצבי חירום וכיצד מגבשים תוכנית חירום משפחתית. כאן ניתן ללמוד כיצד מכינים את המשפחה למצבי חירום.

תוכנית 360 מתבצעת במטרה להעלות את המודעות והמוכנות של האזרחים למצבי חירום, וכן במטרה להעלות את רמת שיתוף הפעולה בין הגורמים. השיטה שבה פועלת התכנית בנויה מ-4 שלבים, ונשענת על מחויבות הרשות לפרויקט, הירתמות של התושבים שלה והיכולות שקיימות בידיה של אותה הרשות. אלו שלבי התכנית:

1. אבחון וקביעת מטרות - לכל רשות מקומית יש סכנות שונות איתן היא מתמודדת, תפקוד שונה בשעת חירום ומאפייני אוכלוסייה שונים.  המומחים של פיקוד העורף, בשיתוף ראשי הרשות המקומית וגורמי המקצוע, מבצעים אבחון, שמהותו זיהוי ומיפוי הסכנות הפוטנציאליות, גורמי הטיפול הרלוונטיים בתוך הרשות, משאבים וכלים שמוקצים לשעת חירום, וכמובן הצרכים של תושבי הרשות. שיח פתוח וחופשי מאפשר לכל תושב להביא את הנושאים הבוערים לו אל סדר היום, ולהשפיע על מבנה התכנית ברשות בה הוא מתגורר. במסגרת השלב הזה גם נקבעות מטרות התכנית ברשות.

2. הכנות - איסוף המידע הרלוונטי ליישום התכנית. מי הם בעלי התפקידים ברשות שצריכים להשתתף, איזה מוסדות חינוך פועלים ברשות, מה רמת המיגון של המבנים בה, האם קיימים בה מוסדות רפואיים ומה היכולות שלהם, כיצד משק החירום ברשות מוכן לתרחישים האפשריים, ומעל לכל – מה רמת המוכנות האזרחית של התושבים ומהם הצרכים שעליהם יש לתת מענה? איסוף המידע יאפשר בנייה של תכנית מתאימה שכוללת הגדרת יעדים והישגים נדרשים.

3. ביצוע - קידום המוכנות לחירום בתחומים שהוגדרו במגוון פעילויות. למשל, בדיקת מוכנות וכשירות המקלטים הציבוריים והמשותפים, רענון ההנחיות לחירום, קידום המוכנות האישית, המשפחתית והקהילתית לאירועי חירום, ותרגול הרשות המקומית במתן מענה בעת חירום.  פיקוד העורף יעניק לכל רשות את הפתרונות היעילים ביותר עבורה, וידאג שתדע לתת מענה אופטימלי לכל תרחיש אפשרי.

4. סיכום והפקת לקחים - פיקוד העורף והרשות המקומית יבחנו את ביצועי הגורמים השונים במסגרת הפרויקט, יבנו תכנית עבודה שתלווה על-ידי הפיקוד, ויפיצו את המסקנות והלקחים בקרב האחראים ליישומם. שיתוף פעולה הדוק של הרשויות והתושבים לכל אורך הדרך, ובמיוחד בשלב זה, הוא חשוב והכרחי, מפני שבהתאם ללקחים שיופקו וליוזמות שינקטו הרשויות, תתרחב התוכנית ותועשר באופציות נוספות אשר ירחיבו את סל הכלים העומד לרשות כל אזרחי ישראל.

זכרו, מוכנות לשעת חירום יכולה להציל חיים, והיא בידיים שלנו.

לו"ז תרגיל 360: 

יום שני - 12.02.2022

 • הדרכות בבי"ס גוונים, בי"ס יובלים ובבית אורי.
 • תרגיל חומ"ס (חומרים מסוכנים) במפעל "דשן גת".
 • הפנינג עירוני ענק לכל המשפחה בפארק העירוני בשעות 16:30-19:00: חבלני משטרה, כלב אופנועים, התרמות דם, תרגילי החייאה, רכבי כיבוי, חלוקת שקיות מים לילדים, אוהלי סיירים, צבעי מלחמה לילדים, פעילויות בנושא חירום, עמדות הסברה ופעילויות רבות נוספות.

יום שלישי - 13.02.2022

 • הדרכות בבתי הספר ע"י פיקוד העורף.
 • הסברה בהוסטלים בשפות שונות.
 • הסברה לבני המנשה.
 • שיפוץ מקלטים.
 • פעילות נוער בנושא התמודדות במצבי חירום.
 • מערך חינוכי לקבוצת נוער כיתות ט'.
 • פרויקט Door To Door באמצעות מתנדבים.
 • Door To Door עסקים במתחם "עמק סנטר".
 • עמדות הסברה במתחם "עמק סנטר" ובפארק בשכונת C1.

יום רביעי- 14.02.2022

 • הדרכות בבית ספר מרום.
 • הדרכת מבוגרים (דור לדור) - מאחורי הספרייה העירונית.
 • פרויקט Door To Door באמצעות מתנדבים.
 • Door To Door עסקים.
 • עמדות הסברה במתחם רמי לוי ובמתחם הום סנטר.
 • 18:05 - תרגיל התרעה לרעידת אדמה.
המוקד העירוני 106 ומוקד פיקודף העורף 104 זמינים עבורכם לכל שאלה