המחלקה לאיכות הסביבה שוקדת על טיפוח ושיפור רמת איכות החיים והסביבה של תושבי העיר במגוון תפקידים משימות ואתרים.
מערכת החינוך העירונית מקפידה להדגיש את נושא איכות הסביבה בתכנים הלימודיים.
עיריית עפולה משקיעה משאבים רבים ומקצה שעות לימוד שבועיות בכל כיתה, מדריכה ומחנכת הן בחינוך הפורמלי והן בקהילה לקיימות, צריכה נכונה, שמירה על משאבי טבע, מיחזור, גינות קהילתיות, פרויקטים עם הקהילה , חינוך לשימוש מושכל בתשתיות ועוד.
התלמידים כמו המבוגרים מפרידים פסולת במקור בבתי הספר ובבתים וממיינים אותה לסוגיה ומשליכים למתקנים ייעודיים. כלל בתי הספר היסודיים משתתפים במבצעי ניקיון בינלאומיים ומבצעים הנערכים לקראת החגים.
שלושה בתי ספר ושישה גני ילדים בעיר הוסמכו על-ידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך ל"בתי ספר ירוקים", לאחר שעמדו בכל התנאים, בית ספר נוסף בתהליך לצורך הסמכה לירוק.
מספר עמותות: רשות הניקוז וקק"ל גוייסו והן מסייעות הן במסגרת החינוך הפורמלי והן בקהילה בביצוע פעולות הדרכה, ימים ירוקים, סיורים בטבע ושיקום נחלים וואדיות.
חלוקת שתילים מתבצעת בכל בתי הספר וגני הילדים, המשמשים לנטיעות בט"ו בשבט מידי שנה ומתקיים טכס נטיעות יישובי.
מתנדבים מהקהילה נרתמים ומסייעים בפיקוח נגד מפרי חוק הניקיון, מתנדבים הוכשרו וקיבלו תעודת נאמן סביבה חתומה ע"י השר להגנת הסביבה.
 

*אביב הגיע, יתוש בא: לקראת חג הפסח ופתיחת העונה "הרשמית" של המזיקים התברואיים, המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור לבצע שימוש מושכל ומבוקר בתכשירי הדברה.

_ד"ר שי רייכר, מנהל אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה: :

"כמדי שנה, האביב מתאפיין בתנאי מזג אוויר אידיאליים להתפתחות מזיקים תברואיים אשר עלולים להוות מטרד לאדם. שורה של פעולות פשוטות עשויה לצמצם באופן משמעותי את מטרדי המזיקים וכן להפחית את הצורך לעשות שימוש בתכשירי הדברה. חשוב לזכור כי הדברה תברואית אינה מותרת על פי חוק לצורכי מניעה, אלא משמשת אך ורק לצרכי צמצום נוכחותם של מזיקים תברואיים קיימים, וגם זאת רק אם וכאשר הם מופיעים באופן שאינו ניתן לשליטה ללא שימוש בכימיקלים. אם יש צורך לבצע שימוש בתכשירי הדברה יש לקרוא בקפידה את ההוראות המופיעות על גבי התווית ולפעול אך ורק בהתאם למפורט בה. אנו מאחלים חג פסח שמח, שקט ונטול מזיקים לכל בית ישראל"_

עם תחילתו של האביב, המביא עימו את התנאים האידיאלים להתפתחות מזיקים תברואתיים, קורא המשרד להגנת הסביבה לציבור הרחב לבצע מספר פעולות פשוטות אשר ימנעו את הופעת המזיקים התברואיים בסביבת המגורים - ללא כל צורך בהדברה כימית אלא באמצעות טיפול ומניעה.

מניעת הופעת מזיקים באמצעות שמירה על הניקיון וסגירת פתחי כניסה של מזיקים לסביבת המגורים הן פעולות נכונות יותר סביבתית ואף כלכלית ביחס לשימוש בחומרי הדברה.

המשרד להגנת הסביבה ממליץ על שורה של פעולות פשוטות ויעילות לצמצום מטרדי המזיקים :

1.       ייבוש מים עומדים בסביבת המגורים: מזיקים ובעיקר יתושים זקוקים למים עומדים לצורך רבייה. ייבוש מקורות מים בתחתיות של עציצים, בתוך מקלטים, על גגות, בסמוך לצנרת דולפת וכדומה, יצמצם את יכולת הריבוי של היתושים ויפחית משמעותית את הצורך בשימוש בחומרי הדברה. חשוב לתאם פעולות אלו עם השכנים ולהסביר להם את חשיבות פעולות הייבוש.

2.       סדר וניקיון: ניקיון יסודי, השלכת פסולת מיותרת והסרת צמחיית פרא בגינות ובחצרות של בתים פרטיים ושל מבנים יסייעו להפחתת מקומות המסתור והדגירה של יתושים, זבובים, תיקנים, פרעושים, חולדות ועכברים.

3.       תיקון תשתיות הביוב וסביבתו: תיקון מכסי ביוב שבורים ומניעת שקיעה של מרצפות סביב בורות הביוב יצמצמו מפגעים של מכרסמים ושל תיקנים ויפחיתו את הצורך לעשות שימוש בחומרי הדברה.

החלטתם בכל זאת להזמין מדביר? כדאי שתדעו !

 *אסור לבצע הדברה מניעתית. מדבירים אך ורק כאשר קיימים מזיקים בסביבת המחיה. ככל שיש כאלה, מדביר מקצועי יידע לזהות את המזיק, לאפיין אותו ורק אז לבחור באופן מקצועי בחומר ההדברה היעיל ביותר נגדו וליישמו בהתאם להוראות התווית.

לפני ביצוע הדברה יש לוודא כי המדביר מחזיק ברישיון בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה, וכי הרישיון תקף לסוג ההדברה המבוקשת (רישיון להדברה בבתים ובחצרות או רישיון להדברה במבנים ובשטחים פתוחים). כמו כן, בסיום פעולת ההדברה באחריותו של המדביר להשאיר למזמין פירוט מלא על אודות פעולות ההדברה שביצע.

        יש להרחיק תכשירי הדברה מהישג ידם של ילדים ושל בעלי חיים.

מזל קמינסקי
מנהלת מחלקת איכות הסביבה
04-6484216

 

כתובת: אגף שפ״ע – הבוכרים 10, עפולה.

טלפון: 04-6524050, 04-6484216

פקס: 04-6524052, 04-6484219

שעות קבלה:
ראשון-חמישי: 08:30-15:00

לאתר האינטרנט של המחלקה לאיכות הסביבה

מפת מתקני מיחזור בעפולה

לצפייה במפה בחלונית חדשה לחץ כאן